بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

28 Haziran 2017 Çarşamba

Büyü Ve Falcılık


İslam Şeriatinde Büyük Günahlar


Hz. Ömer'in ölümünden bir sene önce bize ulaşan emirnamesinde: "Bütün büyücü erkek ve kadınları öldürün" emrini verdi diye bildirmiştir.


Vehb b. Münebbih: «Eski kitaplardan birinde okuduğuma göre Allahü Teâlâ: Benden başka Tanrı yoktur. Sihir yapan, yaptıran, falcılık yapan, fal baktıran, kuş ve benzeri hayvanların hareketlerinden uğursuzluk anlamları çıkaran ve çıkarttıran benden değildir, buyurmuştur.»  

Hz. Ali: «Fal bakan, büyücüdür. Büyücü de kâfirdir» demiş. Ebû Musa el-Eş'arîden gelen rivayette Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır.
«Üç zümre Cennete giremeyecektir: İçkiye devam eden, sıla-i rahmi (hısımlarla alakayı) kesen, sihirbazı doğrulayan.» (İmam Ahmed Müsned'inde rivayet etmiştir)


İbn Mes'ud merfu' olarak Nebî aleyhisselâmın şöyle buyurduğunu bildirmiştir:
«Nefes etmek, temime ve tivele şirktir.»

Temime: Halkın, kendilerine, çocuklarına ve hayvanlarına göz değmesine mani olur zannı ile taktıkları göz boncuklarıdır. Bu, câhiliyyet devrinden gelen kötü geleneklerdir. Göz boncuğunun kötülükleri giderdiğine inanan şirk koşmuştur.

Tivele: Sihrin bir çeşididir. Kadını kocasına sevdirmek için yapılan ameliye şirkten sayılmıştır. Çünkü câhiller bu ameliyye neticesinde Allah'ın -ezelde- takdir ettiğinin aksi bir te'sir meydana geleceğine inanırlar.

Hattabî diyor ki: Amma Kur'an-ı Kerim ve Allah'ın adlarıyla nefes etmek mubahtır. Zira Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz Hasan ve Hüseyin (Allah onlardan razı olsun) efendilerimize nefes buyurur ve şöyle derdi:
«Sizi her şeytanın ve zehirli hayvanın şerrinden, çarpan bütün gözlerden, Allah'ın (şifâ veren) noksansız kelimelerine havale ederim.»

Yardım Allah'dan, itimad O'nadır.Kitabül-Kebâir
(İslam Şeriatinde Büyük Günahlar)

İmam Zehebî

Bedir Yayınevi


8 yorum:

 1. Fal bakmak,Allah'a şirk koşmak anlamına geliyor sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle söylüyorlar. Falcılığın haram olduğu Kur'an-ı Kerim'de de bildiriliyor.

   Sil
 2. ilginç bilgiler..eline sağlık..ben de Muhyiddin İbnü'l-Arabînin "varlık ağacı"nı okumuştum..bundan bi özet çıkartıp hakoaydu,da yayınlamıştım ama sonra telif hakları nedeniyle yayından kaldırmak zorunda kaldım..güzel bi kitaptı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kitabı okuma fırsatım olmadı.

   Sil
 3. amaniin korkarım ben okumam :)

  YanıtlaSil
 4. Nazar boncuğu da şirkmiş demek ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şunu yedim iyi oldum. Veya hasta oldum. Gibi sözleri de şirk sayanlar var.

   Sil