بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

4 Şubat 2018 Pazar

Hz. Aişe Validemiz (R.anha)
Ebû Musa el-Eşari şöyle der:
"Ashab, Hz. Âişeye ne sorsalar cevabını alacaklarından emindiler"


Ebû Seleme anlatıyor:
- Hz. Âişe'den başka Rasûlullah'ın sünnetini daha iyi bilen, dini meselelerde daha isabetli görüşlerde bulunan, Kur'an âyetlerinden herhangi birinin ne hakkında indiğini daha iyi bilen, âyetlerdeki hikmet ve maslahatları daha iyi kavrayan bir kimse görmedim.


Kabise b. Züeyb şöyle der:
"Hz. Aişe insanların en bilgini idi. Ashabın büyükleri çözemedikleri meselelerini ona sorarlardı."Mesruk'a: "Aişe miras Hukuku nu biliyor muydu?" diye soruldu.
O:
- "Evet, Alah'a yemin ederim ki, Ashab büyüklerinin ondan Miras Hukukunu öğrendiklerini gördüm, dedi."


Muhammed b. Lebid anlatıyor:
- "Rasûlullah'ın hanımları kendisinden hadis rivayet ederlerdi. Fakat Hz. Âişe ile Ümmü Seleme kadar hadis bilen yoktu. Hz. Âişe, Hz. Ömer ve Hz. Osman'ın hilafetleri döneminde vefat edinceye kadar fetva verdi. Ashabın büyükleri ondan İslâmın hükümlerini sorup öğrenirlerdi."


Urve şöyle der:
"Tıp şiir ve hukuku Âişe'den daha iyi bilen bir kadın görmedim."

Yine Urve anlatıyor:
"Hz. Aişe'ye: -'Senin durumuna hayret ediyorum. Bakıyorum fıkhı herkesten daha iyi biliyorsun ki, bu normaldir. Çünkü sen Rasûlullah'ın eşi ve Hz. Ebûbekir'in kızısın. Arap tarihini, şiir ve edebiyatını da biliyorsun ki bu da normaldir. Çünkü sen Kureyş'in en bilgini olan bir zatın kızısın. Fakat şu tıp bilgine bir türlü akıl sır erdiremiyorum. Senin hekimlikle ne ilgin vardır?' dedim. Hz. Aişe:
- 'Ey Urve! Rasûlullah sık sık hastalanıyordu. Arap ve arap olmayan hekimler onun için ilaçlar gönderiyorlardı. Ben de o ilaçları ona içirirdim. Bu konudaki bilgim bu sebeptendir.Muhtasar Hayatü's Sahabe
M. Yusuf Kahdehlevi

Ravza Yayınları


2 yorum:

  1. Hz. Aişe'nin bu kadar bilgin olduğunu bilmiyordum, bilgilendirici ve yararlı bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil
  2. ilaç içirerek öğrenmiş iyimiş yaa.

    YanıtlaSil