بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

19 Ekim 2017 Perşembe

Muhabbet, Korku Ve Ümit


Arı OrkidesiSana dünyada da, ahirette de O’nun muhabbeti gerek. O’nun sevgisi gerek. O’nun muhabbetini kendin için en mühim şey addet. Muhabbet, yani Allah sevgisi, sana behemehal lâzım. Sana faydası dokunacak yegane şey odur. Her insan, seni gene kendisi için, kendi menfaati için arar, ister. İzzet ve Celâl sahibi Hak ise seni bizzat senin için murad eder, senin için taleb eder.

Kimin ki umudu korkusuna galip ise, o zındık olur. Kimin de korkusu umuduna galip ise, o da Allah’ın rahmetinden ümit kesmiş duruma (kâfirliğe) düşer.


Yani mümin, aynı derecede hem Allah’tan korkmalı, hem de onun rahmetine umut bağlamalıdır. Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar: “Eğer müminin Allah korkusu ile, O’nun rahmetine olan ümidi tartılsa, ikisi birbirine denk gelir.”

Hakk’a talip olan kimse, O’nun cennetini istemez. Cehenneminden korkmaz. Bilakis, sadece O’nun cemâlini ister, O’na kavuşmayı diler. O’ndan, sadece yakınlığını bekler. O’ndan uzak  kalmaktan ise korkar, endişe eder.


Kul, dünyanın, ahiretin ve Allah’tan başka bütün varlıkların sevgisini silip attığı ve kalbi, Allah’ın lütuf, minnet ve yakınlık evinde karar kıldığı zaman, Allah onu her çeşit rızık kazanç ve endişesinden muaf kılar. Kalbini böyle şeylerle meşgul olmaktan kurtarır. Allah onu kendisinden başka hiçbir kimseye muhtaç etmez.

Fethü'r Rabbani
Abdülkadir Geylani (K.S.)

BURADAN okuyabilir(indirebilir)siniz.6 yorum:

 1. Mümin korku ve ümit üzerinedir, hadisini sık telkin ederim kendime. Şeytan bazen hem korku hem ümit olur mu diye fitne sokmak ister ama bu ikisi birbirini bitiren değil çoğaltan bakışlar. Dilimizdekinin kalbimizde de olmasını diliyorum hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi açımdan ümitsizim. Halim, amellerim cihetinden. Lakin Hz. Allah'ın c.c. sonsuz rahmetinden ümitsiz kalamayız.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Vardır. Göremiyorsak eksiklik bizde olabilir.

   Sil
 3. çok ince ve hassas ayarlar , keşkelere karışan ah'lar ...

  YanıtlaSil
 4. eskiden daha çoktu belki böyle insanlar da artık dönemler değişiyor, sayısı azalıyor bu tür insanların.

  YanıtlaSil