بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

22 Ağustos 2017 Salı

Takvaİbnü Abbâs (R.A.)'den :

«Peygamber (A.S.) bir gazadan veya gazaya giden askerleri uğurlamaktan henüz dönmüştü. Hz. Fâtıma'yı çağırıp şöyle dedi: Yâ Fâtıma! Kendini Allah'ın (azabından) kurtarmaya bak! Çünkü ben de Allah katında senin için faydalı olmıyabilirim. Aynı sözleri kadınlarına ve akrabalarına da söyledi.

Sonra, Hâşim oğulları ümmetimin en iyisi değildirler. Kureyş de ümmetimin en üstünü değildir. Ümmetimin en iyileri Allah'tan çokça sakınanlardır. Ansar da ümmetimin en iyisi değildir. Zira ümmetimin en iyileri müttakîlerdir. Sizler ancak bir erkek ve bir dişiden üremişsiniz; bir avuç dolusu (hububata) benzersiniz. Hiç birinin diğeri üzerine, takvadan başka bir üstünlüğü yoktur.» (Taberânî)

Bu hususla ilgili daha birçok hadîsler vardır. Bunlarla beraber akıl da takvanın diğer tâatlerden üstünlüğünü kabul etmektedir. Zira süslenmek, eskileri attıktan sonra olur. Tezyin de temizlikten sonra gelir. Birinci ikincisiz olursa fayda vermez. Bunun aksi fayda verir.

Takva bütün hayırların esasıdır. Ciddiyetle takvaya sarıl, içinde yaşadığın topluluğa, takvanın en güzelini almalarını emret. Zira iki dünya saadeti ve dünya, âhiret kurtuluşu takvadadır. Allah bize ve size gerçek takvayı müyesser kılsın. Şübhesiz O, sonsuz iyilik, şefkat ve kerem sahibidir.Tarikat-i Muhammediyye
İmam-ı Birgivi Muhammed Efendi

Demir Kitabevi2 yorum:

  1. Takvayı şekilde aramak yanlışına düşmek de var, takva sadece kalptedir diyerek hareket edip yavaşa yavaş günaha yaklaşmak vartasına düşmek de var.Bizi bize bırakma Allah'ım, ahir zaman zor gerçekten, hakikatten kopmaktan samimi iman ve istikrarlı ibadet ile korunabiliriz. Kulun Rabbine yakın olma çabası ise takva hem ihlas ile hem devamlı olmalı. Zorumuz kolaylaşsın hepimizin.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Amin. İnşaallah hakiki takva sahibi olanlardan oluruz.

      Sil