بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

21 Ağustos 2017 Pazartesi

Bizi Üzen Anılarımız Ve Boğaç Han Taktiği
Dede Korkut masallarından birisi Boğaç Han adını taşı yor. Özetle Boğaç Han, güçlü kuvvetli bir gençtir, meydan da bir boğa ile karşılaşır, yumruğunu boğanın alnına dayar. İkisi eşit güçte oldukları için yenişemezler, ne boğa bir adım geri gider ne Boğaç Han geriler; öylesine kilitlenip kalırlar.

Boğaç Han "Ben bu boğaya niçin direk oluyorum?" diye düşünür. Kenara çekilir, boğa tepe üstü yıkılır. Eğer hiçbir şey yapmadan eli boğanın alnında dursaydı, yorulacaktı.

Geçmişte sizi üzen bir anınız, bir bitmemiş işiniz bulunabilir; siz bu anıyı düşündükçe, zihinsel enerjinizi bu anıdaki olayla hesaplaşmaya harcadıkça yorulursunuz, sonuçta yenilebilirsiniz. Kafalarımızdaki boğaların, kötü anıların önünden çekilmeye Boğaç Han Taktiği adını vermek istiyorum. Karşımızdaki kişinin sorumluluğunu almaktan vazgeçtiğimizde bunu bir ölçüde başarabiliriz.
Küçük Şeyler
Üstün Dökmen12 yorum:

 1. Boğaç Han Taktiği güzel bir taktik. Karşı koydukça yükümüz artar da artar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu okuyunca İmamı Azam hazretletinin bir kıssası geldi aklıma. Bir boğayla karşılaşmış ve yana çekilip yol vermiş. Neden çekildiğini sorduklarında; onun boynuzları var benim de aklım buyurmuşlar.

   Sil
 2. Küçük Şeyler'in ilk kitabını okumuştum.2.sini okumadım.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1.sini ben de okumuştum. 4.sünü de gördüm nette. Belki de daha da vardır. :)

   Bir dönem tv programlarını izlemiştim, güzeldi.

   Sil
 3. Boğaç Han hikayesini okumuştum. Dede Korkut'un 12 hikayesi de çok güzel. Bu kitabı da okuma listeme aldım ve bloğunuzu da takip ediyorum. Bir edebiyatçı olarak edebi paylaşımlarınızı beğendim :)

  YanıtlaSil
 4. Bildiğimizi uygulamak noktasında ya tembel ya da başarısız oluyoruz, tıpkı yukarıda yazılanlar gibi, oysa çok da zor değil. Takılı kaldığımız basamaklar var işte..

  İstişare etmek istiyorum, Kur'an da geçen bir ayet ışığında ya da sahih rivayet edilen zamanın genişlemesi/bereketlenmesine dair bir dua var mı? Bildiğiniz duyduğunuz.. Gerçi boş zaman ve sağlığın kıymetine dair açık beyanlar var ama açık duaya dönüşmüş hali var mı? Selamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de takılı kaldığım bir iki nokta var. İnşaallah onları aşarım. Bunları düşünmek gerçekten insanı yoruyor.

   Duaya gelince malesef şuan aklıma gelmedi. Bir dua kitabım var ama orada var mıdır bilemiyorum. Bakmak lazım.

   Sil
 5. Boğaç Han Taktiği gerçekten de akıllıca. Farkında olmadan benim de uyguladığım bir taktikmiş aslında. Hiçbir şeyi takmamamla ünlüyümdür çevremde. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BoğaçHan taktiğini ben de hep uygularım. Yani geri çekilmek, üstelememek. Fakat kafaya takmama işini hiç beceremiyorum. Aşırı hassasımdır.

   Sil
 6. Hiķaye çok güzelmiş. Kitap da ayrı bir güzel. Ilk kitabı okudum ama eminim tüm seri aynı güzelliktedir. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ilkini ben de okumuştum.
   Ben de teşekkür ederim.

   Sil