بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

3 Ocak 2011 Pazartesi

Gösteriş"Cehennemde bir dere vardır ki, bizzat Cehennem, o dereden her gün dört yüz kere Allah'a sığınır. Bu dere Muhammed (s.a.v.)'in ümmetinden gösteriş yapan kişiler için hazırlanmıştır. İşte onlar; riyakâr hafızlar, Allah rızasından başka maksatlarla zekat ve sadakasını veren riyakâr kişiler, gösteriş için hacca giden ve Allah yolunda gösteriş maksadiyle savaşanlardır."Rasülullah (s.a.v.) bir defasında evinden çıkıp mescide girdiğinde oradakilere:
- Ey insanlar! Gizli şirkten sakınınız, buyurdu. Ashab:
- Gizli şirk nedir ya Rasülallah? dediler.
Rasülullah (s.a.v.):
- Adam kalkar, namaz kılmak ister; insanların kendisine baktığını görünce namazı güzel kılmaya çalışır. İşte bu gizli şirktir, buyurdu." Bir ameli yaparken Allah'tan korkmanın sevabı, bizzat amelin sevabından daha fazladır. Bir adam iyi bir amel yaparsa, bu adamın amel defterine gizli olarak yapılmış salih amel sevabı yazılır ve bu sevabı yetmiş kat artırılır. Şeytan bu adamın peşini bırakmaz. Nihayet adam yapmış olduğu amelleri insanlara söyler ve onu ilan eder. Bu sebeple yapmış olduğu amelin sevabı aşikâr olarak yapılan amelin sevabı kadar yazılır. Artırılan bütün sevapları silinir. Sonra şeytan yine o adamın peşini bırakmaz. Adam ikinci defa yapmış olduğu ameli insanlara söyler ve bu kişi adının anılmasını ve övülmeyi sever. Bundan dolayı da âşikâr olarak yapılan amelin sevabı da silinir. Ve bu amel gösteriş için yapılmış amel olarak yazılır. Allah'tan korkan kişi dinini muhafaza eder. Riya ise şirktir."
Hadislerle İslâm
Tergib Ve Terhib
İmam Hafız El-Münzirî

Huzur Yayınevi2 yorum:

  1. Rabbim seytan vesvesesinden, gizli sirkten ve ona yol açan herseyden korusun.. Güzel bir konuya deginmissin. Allah razi olsun

    YanıtlaSil
  2. çok güzel bir paylaşım.. üzerinde düşünüp, daha dikkatli olacağım bundan sonra....Allah razı olsun..

    YanıtlaSil